Gere tyckte aldrig att utställningar var särskilt kul, men eftersom jag tyckte det, så åkte vi ändå runt en hel del. Gere skötte sig alltid bra utanför ringen, och väl inne i ringen så charmade han gärna domaren på alla sätt, men så snart det handlade om att springa runt med de andra hanarna, så ville han gärna visa sig på styva linan, något som man alltid var tvungen att vara beredd på att parera. Han fick ganska blandade utlåtanden, men tog till slut vid fem års ålder sina tre certifikat för tre rottweilerspecialister inom loppet av bara två månader, och blev Svensk Champion, något som kändes väldigt roligt!

Här är några av Geres höjdpunkter i utställningsringen genom åren.

Endast resultat som innebär 1:a pris och uppåt har tagits med.

Datum / Typ / Plats Domare Klass Kvalité Plac i klassen HP / CK / Cert Bhkl / BIR  / CACIB BIG / BIS
02-06-16

AfR SSU -02

Södertälje

Paul Fleige, Tyskland Champion Sehr Gut (1:a) oplac.
02-04-21

SBK

Gävle

Marja Talvitie, Finland Champion - 1:a CK 4:a Bhkl
01-09-02

SBK

Sandviken

Yvonne Brink Champion - 3:a CK
01-09-01

SKK Nat

Torsåker

Frank Christiansen, Danmark Champion - 1:a CK 4:a Bhkl
01-08-11

SKK Nat

Askersund

Anne-Marie Thomassen, Norge Champion - 3:a CK
01-08-04

SKK Int

Sundsvall

Bo Wiberg Bruks 1:a 1:a CK + Certifikat

SVENSK CHAMPION!

2:a Bhkl + Reserv-CACIB
01-06-30

SKK Nat

Alfta

Fredrik Norgren Bruks 1:a 1:a CK + Certifikat 2:a Bhkl
01-06-17

AfR SSU -01

Södertälje

Gabrielle Wodak, Österrike Bruks Sehr Gut (1:a) oplac.
01-06-02

SKK Nat

Örnsköldsvik

Yvonne Brink Bruks 1:a 1:a CK + Certifikat 2:a Bhkl
00-11-04

SKK Int

Växjö

Ingeborg Kincaid, Panama Bruks 1:a 4:a CK
00-08-27

AfR Special

Roslagen

Susanne Pedersen, Danmark Bruks 1:a 3:a CK
00-07-09

SKK Int

Skellefteå

Anita Whitmarsh Bruks 1:a 2:a CK 4:a Bhkl
00-07-08

SKK Int

Sjulnäs

Manlio Massa, Italien Bruks 1:a 2:a CK
00-07-01

SKK Int

Gällivare

Nina Karlsdotter Bruks 1:a 2:a CK 2:a Bhkl + Reserv-CACIB
00-06-18

AfR SSU -00

Södertälje

Helmut Freiburg, Tyskland Bruks (se CK) 3:a Vorzüglich (CK) (Endast klassvinnarna möts.)
00-03-05

AfR Special

Tullinge, Sthlm

Olga Grin, Ryssland Bruks 1:a 5:a
98-06-14

SBK

Katrineholm

Anders Härnman Öppen 1:a - CK 3:a Bhkl
98-04-26

SKK Nat

Rocklunda, Västerås

Anita Whitmarsh Öppen 1:a - CK 5:a Bhkl
98-03-08

AfR Special

Berga, Sthlm

Karl-Erik Johansson Unghund 1:a 3:a
97-10-19

AfR Special

Uppsala

Anders Härnman Unghund 1:a 3:a
97-08-02

AfR SSU -97

Södertälje

Terje Lindström, Norge Unghund 1:a 4:a
97-07-12

SKK Nat

Svenstavik

Lilian Hanniste, Estland Unghund 1:a 2:a HP + CK 3:a Bhkl
97-05-19

SBK

Kymlinge, Sthlm

Thord Byström Junior 1:a